Hopp til hovedinnhold
Min side Handlekurv

Operaorkestret:

Eventyr

Ferdigspilt
Operaorkestret Operaorkestret / Foto: Erik Berg

Bli med på orkestereventyr!

Operaorkestret lar fantasien få fritt utløp gjennom eventyrlige verker signert Humperdinck, Mason og Zemlinsky.

Eventyr om alt fra forheksede skoger til havfruer har inspirert komponister gjennom alle tider. Eventyrlig blir det fra start til slutt når Operaorkestret inviterer til konsert med Leo Hussain som dirigent. Sammen demonstrerer de musikkens fortellerkraft gjennom tre fantasirike verk. 

Hans og Grete 

Kvelden innledes med den tyske komponisten Humperdincks velkjente ouverture fra operaen Hans og Grete – basert på brødrene Grimms eventyr om søskenparet som går seg vill i skogen og lokkes mot heksas fristende pepperkakehus. Dette er historien om barnehelter som vinner over det onde, fortalt gjennom Humperdincks geniale kombinasjon av Wagner-lignende operastil og folkelige toner.  

Fantasireise gjennom skogen 

En annen som lar seg tiltrekke av skogen, er den 27-årige komponisten Grace-Evangeline Mason. The Times kalte henne «Face to watch», og tross sin unge alder har hun gjort seg bemerket internasjonalt med sitt øre for en klangverden full av instrumentelle farger.  

I folkloren symboliserer skogen både et tilfluktssted, fare, forvandling og eventyr, og i 2021 skrev Mason The Imagined Forest – et verk som tar oss med på en orkestral reise gjennom skogen og vår egen fantasi.  

Zemlinskys sjøjomfru 

Østerrikske Alexander von Zemlinsky var inspirert av H.C. Andersens eventyr om den lille havfruen da han komponerte Die Seejungfrau i 1905. Bak den mektige orkesterfantasien gjemmer det seg likevel en sørgelig historie om kjærlighetssorg.  

Zemlinsky hadde nemlig forelsket seg hodestups i sin unge elev Alma Schindler, og ble fullstendig knust da hun møtte Gustav Mahler og giftet seg med ham i stedet. Havfruens fortelling om avvist kjærlighet snakket til Zemlinsky. I 1907 trakk han imidlertid Die Seejungfrau tilbake fra offentligheten, og verket ble ansett som tapt, helt til det ble funnet igjen i USA så sent som i 1984. 

Om dirigenten 

Den britiske dirigenten Leo Hussain har etablert seg som en av sin generasjons fineste fortolkere av både Mozart, den andre wienerskole (komponistkretsen i Wien på tidlig 1900-tall med Arnold Schönberg i spissen) og det 20. århundrets mesterverker. Med en fortid som musikksjef for operaen i Rouen og Salzburg Landstheater, dirigerer han i dag mange av verdens ypperste orkestre og operahus. Hussains entusiasme for nye verker, samt evnen til å puste nytt liv i velkjent musikk med nysgjerrighet og intellekt, har vært sterkt medvirkende til denne konsertens fantasirike program.  

  • Gratis introduksjon i Formidlingssenteret kl. 18.

Medvirkende

  • Dirigent
    Leo Hussain
  • Konsertmester
    Øyvind Bjorå

Program

Engelbert Humperdinck: Ouverture til Hans og Grete (1893) 

Grace-Evangeline Mason: The Imagined Forest (2021) 

Pause 

Alexander von Zemlinsky: Die Seejungfrau op. 18 (1905) 

 

Du kan lese fullstendig rolleliste her:

Rolleliste_Operaorkestret_Eventyr.pdf