Jo Strømgren Kompani:
Auksjonen
Dans om det som blir igjen
Et dødsbo skal auksjoneres bort – men ingen byr. I denne helt nye danseforestillingen lokker koreograf Jo Strømgren frem sjelen i gammelt skrap.
Spor av levd liv
Et dødsbo skal auksjoneres bort. Dessverre er det ingen som byr. Gjenstander fra andres levde liv har liten interesse i materialismens tidsalder. Når de i tillegg har mistet sin praktiske funksjon og affeksjonsverdi, defineres de som skrap.
Men kan man likevel lokke fram en sjel i det livløse? Kan man dikte seg til nye minner? Og kan gjenbruk være en gyllen mulighet til å gå tilbake til noe mer taktilt og håndfast i hverdagen, noe mer ekte?
Nyskapt dans og musikk
Auksjonen er en assosiativ fabulering omkring objekter vi kjenner, men ikke lenger har et forhold til. Med abstrakt dans og nykomponert musikk inviteres publikum til å grave frem egne minner – og kanskje skape nye under forestillingens gang.
Som en beskjeden hyllest til det forgagne kan forestillingen også oppleves som en kommentar til dagens materielle overforbruk.
En annen side av Jo Strømgren Kompani
I Jo Strømgren Kompanis store repertoarbukett er Auksjonen en helt ny blomst. Der kompaniet vanligvis legger vekt på historiefortelling, ofte med humor og teatralitet, presenterer de denne gangen en meditativ reise til assosiasjon og ettertenksomhet.
Forestillingen er et samarbeid med Trondheim Kammermusikkfestival og Bergmund Waal Skaslien, initiativtager til forestillingens tema og konsept, og kompaniets komponist gjennom snart 30 år.
-
Torsdag 19. november19:30 / Scene 2
-
Fredag 20. november19:30 / Scene 2
-
Lørdag 21. november19:30 / Scene 2
-
Søndag 22. november14:00 / Scene 2