Hopp til hovedinnhold
Min side Handlekurv

Anna Karenina

Kjøp
Spilles
6. november–​19. november
Scene
Hovedscenen
Varighet
2 t 15 min / inkl. 1 pause

Verdens beste roman – som ballett

Alt for kjærligheten! Nasjonalballetten danser Lev Tolstojs bitre kjærlighetshistorie, koreografert av Christian Spuck.

Lidenskapens pris 

«Alle lykkelige familier ligner hverandre, hver ulykkelig familie er ulykkelig på sin egen måte». 

Slik åpner Lev Tolstojs Anna Kareninaromanen som oftomtales som verdens beste. 

Anna Karenina møter Vronskij på en togreise mellom Moskva og St. Petersburg. Snart ser hun ingen vei tilbake til ektemannen og familielivet, men må ta det skjebnesvangre valget mellom familien – og sønnen – og den altoppslukende kjærligheten. Samtidig knitrer det i kjolene og sladres i selskapene i overklassemiljøet hun er en del av. 

Årets beste premiere 

«Anna Karenina er ikke bare en roman om familier, men om et helt samfunn, med spor av den russiske revolusjonen, til og med kommunismen. Den er et mesterverk.» Det sier Christian Spuck, den tyske koreografen som i 2014 skapte en karakterdrevet klassisk ballett av Anna Karenina. 

Ballett Zürich og Nasjonalballetten gikk sammen om å produsere forestillingen, og magasinet Dance Europe utpekte balletten til årets beste premiere i 2014. Etter urpremieren i Zürich og oppsetningene i Oslo i 2016 og 2019, har balletten blitt danset mange andre steder i verden. 

Sterkt

– VÅRT LAND 

Stor musikk 

Christian Spuck har valgt å tonesette balletten med musikk av komponistene Sergej Rakhmaninov og Witold Lutosławski. Musikken spilles av klaversolist Håvard Gimse og Operaorkestret. I tillegg tolkemezzosopran Cecilia Yufan Zhang  en av sangerne i WOYS (The Wilhelmsen Opera Studio for Young Singers)  et knippe av Rakhmaninovs russiske folkesanger. 

Anna Karenina er en samproduksjon mellom Ballett Zürich og Nasjonalballetten. 

KUnstnerisk team og medvirkende

  • Koreografi
    Christian Spuck
  • Musikk
    Sergej Rakhmaninov, Witold Lutosławski, Sulkhan Tsintsadze, Josef Bardanashvili
  • Scenografi
    Christian Spuck, Jörg Zielinski
  • Kostymedesign
    Emma Ryott
  • Lysdesign
    Martin Gebhardt
  • Dramaturgi
    Michael Küster, Claus Spahn
  • Videodesign
    Tieni Burkhalter
  • Lydkollasj
    Martin Donner
  • Musikalsk ledelse
    Matthew Rowe
  • Medvirkende
    Nasjonalballetten, Operaorkestret, Håvard Gimse (klaver), Cecilia Yufan Zhang (mezzosopran)
Pris
195 - 995 kr
  • Fredag 6. november
    19:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Lørdag 7. november
    18:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Tirsdag 10. november
    19:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Fredag 13. november
    19:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Lørdag 14. november
    18:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Tirsdag 17. november
    19:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Onsdag 18. november
    19:30 / Hovedscenen
    Ikke i salg
  • Torsdag 19. november
    19:00 / Hovedscenen
    Ikke i salg

Hvordan forberede deg til forestilling

En time før forestilling er det en halvtimes gratis introduksjonsforedrag i Formidlingssenteret. Introduksjonen finner du også under tittelen «Operaen på øret» – der du pleier å laste ned podkaster. Publiseres rett før premiere.
Mennesker i en sal ser på bildet på en skjerm Foto: Erik Berg

Pauseservering

Unngå kø og forhåndsbestill pauseservering. Du kan også bestille sittende pauseservering i Brasserie Opera. Alle forhåndsbestillinger settes fram og sorteres alfabetisk på bestillers etternavn. Det er ikke anledning til å ta med mat og drikke inn på forestilling.
Vinglass på en bardisk i Operaen Foto: Fursetgruppen